Oferta
ZADAJ PYTANIE

W czym ginekologia estetyczna pomaga kobietom?

Pani Doktor, czym jest ginekologia estetyczna?

Zarówno ginekologia estetyczna, jak i plastyczna jest czymś znacznie więcej niż spełnianiem oczekiwań kobiety o wyglądzie miejsc intymnych. To przede wszystkim rozwiązywanie problemów, które wywołują dyskomfort, ból, poczucie wstydu, które też są przyczyną braku samoakceptacji, zaniżenia poczucia własnej wartości i atrakcyjności.

Jakiego rodzaju są to problemy?

 

Na przykład mogą to być przerośnięte wargi sromowe, które przeszkadzają podczas współżycia, boleśnie obcierają się przy niektórych czynnościach, np. jeździe na rowerze. Mogą to też być wywinięte wargi sromowe, przez które nie da się nosić obcisłego bikini i z powodu których kobiety odczuwają wstyd. Również poród może być przyczyną wielu problemów z miejscami intymnymi: zbyt rozciągnięta pochwa uniemożliwia ćwiczenie, bo przy wysiłku wydaje krępujące dźwięki, z tego też powodu współżycie nie daje żadnej satysfakcji. Niektóre kobiety po urodzeniu dziecka doświadczają wysuwania się pochwy, co jest przyczyną dużego stresu.  Jeszcze inne zmagają się ze skutkami źle zszytego krocza, przez co odczuwają ból podczas współżycia. Na szczęście dziś kobieta nie musi być sama ze swoimi problemami, u nas znajdzie zrozumienie i pomoc.

 

Czy zdarzyło się, że odmówiła Pani Doktor zabiegu pacjentce, bo pomimo jej chęci ingerencji w sferę intymną, nie było wskazań?

 

Kobiety, które do mnie przychodzą, często chcą się poradzić. Czują się niekomfortowo porównując swoje okolice intymne do tych z filmów czy pism dla dorosłych. Jako lekarz mogę ocenić, co faktycznie jest defektem. Jednak zawsze staram się uświadomić pacjentkę, że nie ma czegoś takiego, jak szeroko pojęta norma, że nie powinna porównywać się do innych, bo to jej ma się podobać własna sfera intymna. Zależy mi, aby każdą kwestię, wątpliwość, obawę czy oczekiwanie efektu szeroko omówić,  by pacjentka czuła się wysłuchana, żeby miała pewność, że jej problem jest dla mnie ważny.

 

Czyli pełni Pani Doktor funkcję nie tylko lekarza, ale również terapeuty…
 

Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rozmowa z pacjentką jest bardzo istotna, to poszukiwanie rozwiązania problemu, który w sobie nosiła i w końcu zdecydowała się o tym komuś powiedzieć. Bardzo często problemy intymne towarzyszą kobiecie przez długi czas, bo na początku je bagatelizuje, bo zawsze jest coś ważniejszego, bo się wstydzi. Wielokrotnie kobiety krępują się wizytą, dlatego tak dużą wagę przywiązuję do tego, żeby już po pierwszym pytaniu dać pacjentce wyczerpującą odpowiedź. Dzięki temu pacjentka czuje się bezpiecznie, nabiera pewności i bardziej otwarcie zadaje pytania, rozmawia - co pozwala łatwiej dojść do istoty jej problemu.

 

W jakim wieku kobiety najchętniej poddają się zabiegom ginekologii estetycznej?

 

To panie w różnym wieku. Niedawno była u mnie 15-letnia dziewczynka, która odczuwała dyskomfort z powodu dużej asymetrii warg sromowych. Przychodzą też do mnie panie 40-, 50-letnie i starsze,  mówią, że w końcu zrozumiały, że ich problem można rozwiązać. Czasem chcą sobie odmłodzić sferę intymną, bo mają nowego partnera i pochwa, którą traktowały jak tabu, stała się dla nich ważna. Chcą zadbać o swoją urodę erotyczną, bo jak mówią – coś jeszcze im się od życia należy.

 

Czy świadomość kobiet w zakresie możliwości ginekologii estetycznej rośnie?
 

Zdecydowanie tak! Rośnie świadomość własnego ciała, tego co jest potrzebne i ważne. Ta dziedzina medycyny estetycznej dopiero się w Polsce rozwija. Kobiety powinny jednak pamiętać, że nie ma ideału, do którego należy dążyć - istnieje pewna różnorodność uwarunkowana m.in. względami anatomicznymi - i bardzo dobrze, że ta różnorodność jest!

 

Czy jest coś czego kobiety obawiają się najbardziej podejmując decyzję o zabiegu?

 

Wielokrotnie pacjentki obawiają się samej zmiany, mówią: ,,nie chcę, żeby tak było, ale czy w ogóle można to zmienić? Czy ja sobie nie zrobię krzywdy, gdy zdecyduję się na zmianę?”. Najbardziej jednak kobiety obawiają się bólu. Tymczasem pochwa jest tak unerwiona, że pacjentka poddana działaniu światła lasera nie odczuwa go. Natomiast obszary, które są unerwione bólowo znieczulamy specjalnym kremem, który zapewnia pacjentce komfort podczas zabiegu. Poza tym większość operacji ginekologii plastycznej, estetycznej czy rekonstrukcyjnej wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Szczególnie dbamy też o to, żeby wyłączyć lub maksymalnie zredukować odczucia bólowe po zabiegu. Zatem kobiety nie powinny obawiać się bólu, ponieważ w całym procesie zabiegu i rekonwalescencji dbamy o ich komfort i bezpieczeństwo.

 

Czy istnieją jakieś przeciwskazania do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej?

 

Głównym przeciwskazaniem są podejrzane zmiany w obrębie sromu, które mogłyby być nowotworami,  nieleczone stany zapalne oraz egzemy, bo w takich przypadkach nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak ciało będzie się goić.

 
Podsumowując - w czym kobietom pomaga ginekologia estetyczna?

 

Zabiegi ginekologii estetycznej i plastycznej pomagają kobietom przede wszystkim w podniesieniu poziomu własnej wartości i samoakceptacji. Pozwalają lepiej czuć się ze sobą oraz poprawiają komfort życia.