OKULISTYKA

OPERACJA ZEZA
  • Operacja jednego oka

  • Operacja obu oczu

OFEROWANE ZABIEGI:

- Operacja jednego lub obu oczu

O ZABIEGACH: 
Operacje zeza  - nigdy nie jest za późno!

Choroba zezowa objawia się nieprawidłowym położeniem gałek ocznych i towarzyszącym mu zaburzeniem widzenia. U osób zdrowych, dzięki działaniu mięśni zewnętrznych oka, obie gałki poruszają się symetrycznie w różnych kierunkach. Natomiast w sytuacji, gdy któryś z mięśni wykazuje przewagę czynnościową, gałka oczna odchyla się od osi optycznej i oko zezuje. Zez pojawia się najczęściej w dzieciństwie, ale bywa również, że na choroba zezowa dotyka osoby dorosłe. Przyczyną są najczęściej stany chorobowe oczu - np. zaćma, choroby siatkówki i nerwu wzrokowego, a także zaniedbania w zakresie korekcji wad wzroku. Jest również chorobą, która obok dyskomfortu kosmetycznego uniemożliwia podjęcie wielu zajęć i pracy w zawodach wymagających widzenia przestrzennego. Wiele osób dorosłych nie ma świadomości, że może poddać się operacji zeza. Należy więc podkreślić, że operacyjne leczenie zeza jest możliwe w każdym wieku. W przypadku osób dorosłych najczęściej jest to tylko zabieg kosmetyczny, który sprowadza się do przywrócenia równowagi mięśniowej i prawidłowego ustawienia gałek ocznych - niemniej jednak w znaczący sposób poprawia komfort życia.

Czym jest zez?

Zez to choroba, która polega na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych wynikającym z nieprawidłowego działania ośrodków zawiadujących ruchami oczu znajdujących się w mózgu. Zez często prowadzi do niedowidzenia oka zezującego, a także zaburzeń widzenia obuocznego, przestrzennego (zwanego stereoskopowym).

Jakie są rodzaje zeza?

• Zez rozbieżny - oko ucieka w stronę skroni.
• Zez zbieżny – oko ucieka w stronę nosa.
• Zez skośny – oko ucieka ku górze lub ku dołowi.
• Zez porażenny – wynikający z porażenia mięśni okoruchowych jest następstwem różnych chorób centralnego układu nerwowego.

Kto choruje na zeza?

Największą grupą są małe dzieci, które cierpią na zeza towarzyszącego. U dorosłych najczęstszą formą jest zez porażenny oraz zez nieleczony w dzieciństwie.

Na czym polega operacja zeza?

W Perfect Medica wykonuje się operacje na jednym lub kilku mięśniach jednocześnie. Zabieg polega na wzmocnieniu lub osłabieniu (w zależności od diagnozy) odpowiednich mięśni zewnątrzgałkowych czyli tych, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Mięsień wzmacnia się poprzez jego skrócenie. Natomiast osłabienie polega na odcięciu i przyszyciu mięśnia w korzystniejszym od pierwotnego miejscu. Założone szwy rozpuszczają się w okresie do sześciu tygodni od zabiegu.

Kto może poddać się operacji zeza?

Operacje zeza przeprowadzane są w pełnym znieczuleniu, tak więc może się jej poddać każda osoba, która nie ma przeciwwskazań do narkozy. Pacjent bezwzględnie musi być zdrowy, bez najmniejszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Warto poddać się operacji zeza, ponieważ w znacznym stopniu poprawia ona komfort i jakość życia.

Jak przygotować się do operacji?

Specjalista z Perfect Medica odpowie na wszystkie pytania podczas wstępnych konsultacji kwalifikujących. Na zabieg należy przyjść na czczo z kompletem zleconych badań (w tym: morfologia z rozmazem, cukier na czczo, badanie na obecność antygenu HBS, badanie HCV, badanie układu krzepnięcia: INR, APTT, badanie poziomu sodu i potasu we krwi, badanie EKG z opisem - u osób powyżej 40 roku życia, badanie RTG klatki piersiowej z opisem - u osób powyżej 60 roku życia).

Jak postępować po operacji zeza?

Bezpośrednio po operacji pacjentowi zostaje założony opatrunek, który należy pozostawić do rana. Klika do kilkunastu dni po zabiegu oko może być zaczerwienione, łzawiące czy opuchnięte. Przez kilka kolejnych tygodni stosuje się krople przeciwzapalne, unika dużego wysiłku fizycznego, basenu, miejsc grożących zabrudzeniem oka.

Kiedy pacjent może wrócić do pracy lub szkoły?

Przez kilka dni po operacji oko może trochę łzawić czy boleć. Obrzęk i zaczerwienienie mijają po kilku tygodniach. Zazwyczaj pacjent może powrócić do pracy, szkoły czy przedszkola w dwa tygodnie od operacji. Praca fizyczna jest możliwa po około 4 tygodniach od zabiegu.

Zez

Zez jest chorobą, spowodowaną osłabieniem mięśni ocznych, czego efektem jest nierównoległe ustawienie gałek ocznych.

Na czym polega operacja?

Zabieg polega na wzmocnieniu lub osłabieniu mięśni zewnątrzgałkowych czyli tych, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną.

Czas trwania operacji

Zazwyczaj zabieg trwa około godziny.


Czas pobytu w klinice

Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym. Jeśli lekarz anestezjolog nie zaleci inaczej, po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu.


Znieczulenie

Stosuje się znieczulenie ogólne (narkoza).

Przebieg pooperacyjny i rekonwalescencja

Rekonwalescencja trwa do kilku tygodni. W tym czasie należy przemywać oko i je zakraplać. Powrót do aktywności zawodowej lub szkolnej następuje po około 2 tygodniach.


Jaka jest trwałość zabiegu

Kontrola ustawienia oczu odbywa się około 2 – 3 miesięcy po zabiegu i służy ocenie odległych efektów operacji zeza.

REOPERACJA ZEZA
  • Reoperacja

OFEROWANY ZABIEG:

- Reoperacja zeza

O ZABIEGU:

Nie zawsze pierwsza operacja zeza przynosi oczekiwane efekty, a bywa również, że zez wraca po kilku lub kilkunastu latach. Jak wiadomo cierpiącym, choroba zezowa objawia się nieprawidłowym położeniem gałek ocznych i towarzyszącym mu zaburzeniem widzenia. Dlatego warto poddać się reoperacji zeza, która ma na celu prawidłowe, oczekiwane przywrócenie równowagi mięśniowej i prawidłowego ustawienia gałek ocznych.


Zabieg polecany jest przede wszystkim dla osób:

• u których powrócił zez
• którzy nie są zadowoleni z pierwszej operacji


Na czym polega zabieg/operacja?

Zabieg polega na wzmocnieniu lub osłabieniu (w zależności od diagnozy) odpowiednich mięśni zewnątrzgałkowych czyli tych, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Mięsień wzmacnia się poprzez jego skrócenie. Natomiast osłabienie polega na odcięciu i przyszyciu mięśnia w korzystniejszym od pierwotnego miejscu. Założone szwy rozpuszczają się w okresie do 6 tygodni od zabiegu.

Czas trwania operacji

Około 0,5 h.


Czas pobytu w klinice

Do kilku h.


Znieczulenie

Stosuje się znieczulenie ogólne.


Rekonwalescencja

Rekonwalescencja trwa do kilku tygodni. W tym czasie należy przemywać oko i je zakraplać. Powrót do aktywności zawodowej lub szkolnej następuje po około 2 tygodniach.


Trwałość zabiegu

Efekty i trwałość zabiegu określa się po 2-3 miesiącach od operacji.

INNE ZABIEGI OKULISTYCZNE
  • Operacja gradówki

  • Płukanie dróg łzowych - jedno oko

  • Płukanie dróg łzowych - dwoje oczu

  • Skrzydlik

  • Kępki żółte

  • Konsultacja

  • Gradówka

OFEROWANE ZABIEGI:

- Operacja gradówki
- Płukanie dróg łzowych
- Sondowanie
- Opracja skrzydlika
- Badanie ogólne
- Biometria

O ZABIEGACH:
Niedrożność dróg łzowych

Często występuje u noworodków i niemowląt. Zatkanie przewodów łzowych może być spowodowane urazami, przebytymi stanami zapalnymi, grzybicznymi, skrzywiona przegroda nosa.

Objawy niedrożności:

• łzawienie
• biało-żółta wydzielina ropna w worku spojówkowym
• u dziecka może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie oczu, opuchlizna w okolicach przebiegu dróg łzowych
• infekcjom najczęściej towarzyszy też ból i gorączka.

Warunki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz i promienie słoneczne powodują wystąpienie objawów. Nasilanie objawów może wystąpić, kiedy jest się przeziębionym lub choruje na zapalenie zatok.

Gradówka

Niebolesny guzek lub zgrubienie w obrębie powieki powoduje zablokowanie natłuszczających ją gruczołów łojowych. Występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Stan zapalny powoduje, że skóra nad guzkiem może być zaczerwieniona. Zazwyczaj gradówka powiększa się stopniowo. Nieleczona może powodować ucisk na rogówkę. Zastosowaniu kropli z antybiotykami i sterydami lub ciepłych okładów może spowodować samowyleczenie lub ustąpienie, ale bardzo rzadko. Jeżeli to nie nastąpi, konieczny jest niewielki zabieg chirurgiczny.


Opis zabiegu

Zabieg leczniczy polega na nacięciu skóry i następowym wyłyżeczkowaniu gradówki wraz z jej torebką - znieczuleniu miejscowe.


Postępowanie po zabiegu

Po operacji przez kilka godzin należy nosić opatrunek zasłaniający gałkę oczną, a przez kilka dni stosować miejscowo maść z antybiotykiem.

Cennik