Komórki macierzyste użyte do rekonstrukcji stawów. Ortopeda: "To był pierwszy zabieg w Polsce"

Pierwszy w Polsce a szósty na świecie zabieg regeneracji stawów za pomocą komórek macierzystych, przeprowadzili ortopedzi z Pomorza. Zespół lekarzy na co dzień pracujących w szpitalu w Kościerzynie, zoperował w gdańskiej klinice Perfect Medica mężczyznę ze zwyrodnieniami stawów.
Przeszczepiono mu do nich komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej. Zostały one pobrane w czasie tej samej operacji w wyniku liposukcji urządzeniem Body Jet Evo, a następnie wyodrębnione dzięki aparaturze Q-graft. Pozwoliło to wszczepić je pacjentowi w ciągu godziny od pobrania tłuszczu.
Ponieważ komórki pochodzą z organizmu pacjenta, nie ma ryzyka ich odrzucenia. Zabieg przeprowadzili ortopedzi dr n. med. Marek Krzemiński, dr n. med Michał Bogdański i lek. Jakub Grocholski.

NOWATORSKA METODA

- Ta nowoczesna metoda daje pacjentowi pewność uzyskania najwyższych możliwości naprawczych uszkodzonego stawu. Daje nadzieję na powrót do sprawności i oddala wizję wszczepienia sztucznych stawów. Bardzo się cieszymy, że metoda jest dostępna w Polsce - powiedział dr Marek Krzemiński.

- Medycyna poszukuje coraz nowszych rozwiązań. W tym przypadku kluczowe będzie doświadczenie i długotrwała obserwacja efektów. Jednak nawet kilka lat aktywnego życia, dzięki odbudowanym własnym tkankom, dla chorych ze zwyrodnieniem stawów to wartość na wagę złota - dodał ortopeda.

MOŻLIWOŚCI KOMÓREK MACIERZYSTYCH Zabieg nie daje takich efektów, kiedy staw jest całkowicie uszkodzony. Dlatego istotnym czynnikiem jest czas. Terapia przy użyciu komórek macierzystych daje możliwość leczenia przyczynowego, a nie jak do tej pory objawowego. Komórki macierzyste są już także wykorzystywane w naprawie złamań kości długich oraz stawów rzekomych. Dzięki nim leczy się też stopę cukrzycową oraz owrzodzenia skóry i przewlekłe rany.
Komórki macierzyste stosuje się w leczeniu uszkodzonych ścięgien, chrząstki stawowej, przy wczesnych zmianach zniekształcająco - zwyrodnieniowych stawów.
Dzięki podaniu komórek macierzystych poprawia się ruchomość stawu, ustępuje ból, a proces
niszczenia stawu zostaje znacznie spowolniony. W przypadku rekonstrukcji więzadeł lub ścięgien komórki macierzyste podaje się bezpośrednio w miejsce uszkodzenia, co prowadzi do tworzenia zdrowych tkanek. Od roku komórki macierzyste wykorzystywane są także do rekonstrukcji kości w gdańskiej Klinice Vivadental, specjalizującej się w operacjach odtwarzania uzębienia.