Jak ginekologia estetyczna pomaga kobietom po porodzie?

Na jakie zmiany w ciele kobiety wpływa poród?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zmiany zależą od metody porodu oraz jego przebiegu. Niemniej większość kobiet boryka się z rozluźnieniem pochwy, macicy czy wiązadeł, na których jest zawieszona oraz z nietrzymaniem moczu. Wielokrotnie dochodzi do przebarwień w okolicach sromu, warg sromowych większych i krocza. Zdarza się, że kobiecie podczas porodu pęka krocze. Jeżeli zostanie ono źle zszyte może się rozejść. Zszyte niesymetrycznie powoduje przesuwanie tkanek względem siebie. Kobieta czuje wtedy ciągnięcie, co jest dla niej niekomfortowe.

Wymieniła Pani Doktor wiele konsekwencji porodu, czy na wszystkie ginekologia estetyczna znajduje rozwiązanie?

Tak, ale kobieta przychodząc na zabiegi po porodzie musi mieć świadomość, że pracujemy na uszkodzonej tkance. Jeżeli zmiany po porodzie są duże i rozległe nie mogę przywrócić stanu jej okolic intymnych sprzed ciąży. W ciele znajdują się włókna kolagenowe, które podczas porodu rozciągają się nieodwracalnie. Zabiegi laserowe mogą je obkurczyć, ale nie będzie to efekt permanentny i zabieg trzeba będzie powtarzać. Laser świetnie zadziała na wybielanie okolic intymnych. Jednak, aby rozwiązać niektóre problemy trzeba sięgnąć też po inne metody.

Co dla pacjentek Pani Doktor po porodzie jest priorytetową kwestią?

Często nie chodzi o samą estetykę, ale funkcjonalność. Kiedyś przyszła do mnie pacjentka, która miała źle zszyte krocze, ropnia w pośladku po porodzie, odroczone gojenie, a w kroczu wielką bliznę! Chciała zajść w kolejną ciążę, ale przy każdej próbie intymnego kontaktu odczuwała ból. Borykała się z tymi problemami trzy lata zanim zdecydowała się do mnie przyjść. Po wspólnym ustaleniu jej priorytetów, usunęłam zbliznowaciałą tkankę, która była źródłem problemu. Nie przywróciłam jej okolicom intymnym wyglądu sprzed ciąży, ale odtworzyłam ich funkcje. Dzięki czemu mogła ponownie zajść w ciążę i urodzić cudownego chłopczyka. Oczywiście musiała urodzić przez cesarskie cięcie.

Dlaczego?

Po zabiegu zmieniającym wnętrze okolic intymnych nie można dopuścić do porodu drogami rodnymi. Blizna po zabiegu, która nie jest odczuwalna na co dzień, nie jest podatna na rozciąganie, a podczas porodu ważne, aby tkanka była elastyczna. W przypadku np. plastyki przedniej i tylnej ściany pochwy kobieta nie powinna rodzić naturalnie. Są oczywiście zabiegi, które nie wykluczają porodu naturalnego, np. plastyka warg sromowych mniejszych i większych, korekta asymetrii, napletka łechtaczki.

Czy są zabiegi, które szczególnie mogłyby pomóc kobietom po porodzie?

Zabiegiem, który można polecić każdej kobiecie, jest laserowe obkurczanie pochwy. Laser wytwarza impuls, który pobudza włókna kolagenowe, dzięki czemu odzyskują sprężystość i szybciej się obkurczają. Zabieg laserem wpływa doskonale na problemy z pęcherzem moczowym, wspomaga gojenie blizny i poprawia sprężystość zbliznowaciałym tkankom.