Anetta

Halluks

Haluks to choroba, która dotyczy głównie kobiet, polega na zwyrodnieniowym zniekształceniu stopy. Inaczej paluch koślawy ma prawie połowa żeńskiej części społeczeństwa. Przyczyną tej choroby jest nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia, często płaskostopie. Jeśli kobieta ma haluksy, to powinna zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, często niezbędna jest operacja. Niestety, w dużej mierze same (problem dotyczy głównie kobiet) jesteśmy odpowiedzialne za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie, dopuszczając do nadwagi, unikając ruchu.


Objawy:

Haluks (paluch koślawy) to schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Charakteryzuje się nieprawidłowym ustawieniem palca czemu towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Deformacja i ból stóp w zaawansowanej fazie powodują, że chorzy mają problemy z doborem butów (ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje objawy i wywołuje stan zapalny, wywołuje zaczerwienienie i ból). Objawami towarzyszącymi mogą być też: zapalenie wysiękowe kaletki (woreczka wypełnionego śluzem w miejscu tarcie na wystającą kość przy paluchu), na wysokości stawu śródstopno-palcowego, a także narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Na czym polega zabieg/operacja?

Rodzaj wybranej metody operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy. Metody operacyjnego usuwania halluksów:

- metoda Chevron, zabieg wykonywany w niektórych przypadkach palucha koślawego, dokonywany w obrębie głowy i kości śródstopia
- metoda Scarf - dzięki tej metodzie możliwe jest wczesne obciążenie operowanej kończyny. Stabilne zespolenie odłamów pozwala na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając z butów pooperacyjnych (do chodzenia).
- metoda Akin,
- metoda Ludloff.

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Czas pobytu w Klinice

Kilka godzin


Znieczulenie

Znieczulenie regionalne.


Rekonwalescencja

większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia, bezpośrednio po operacji można chodzić,


Trwałość zabiegu

W większości przypadków osób operowanych haluksy trwale znikają i nie ma potrzeby ponawiania operacji,


Wywiad z ortopedą dr J. Nerkowskim

Jednym z podstawowych pytań, na które musi sobie odpowiedzieć osoba cierpiąca na haluksy jest pytanie o formę leczenia. Wiele takich osób rezygnuje z leczenia operacyjnego, obawiając się długotrwałej rekonwalescencji. Czy słusznie?

dr J. Nerkowski: Zdecydowanie nie, po zabiegu pacjent funkcjonuje w pełni normalnie już po 3-5 dniach, a zdarzają się pacjenci, którzy nie odczuwają żadnego dyskomfortu i są w pełni sprawni tuż po operacji. Do tego w każdym przypadku bezpośrednio po operacji można samodzielnie chodzić.

Czy zdaniem Pana Doktora istnieje jakaś rozsądna alternatywa wobec operacyjnego leczenia haluksów?

dr J. Nerkowski: W początkowym stadium, niestety bardzo często ignorowanym rozwój haluksów można przystopować stosując leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, czy dobierając odpowiednie obuwie z wyprofilowaną wkładką. Niestety w przypadku zaawansowanego stadium zaleca się leczenie operacyjne, i właściwie na tym wyczerpują się możliwości walki z haluksami. Oczywiście internet pełen jest wszelkiego rodzaju przepisów wykorzystujących w większości zupełnie nieskuteczne, a czasami wręcz szkodliwe sposoby na zwalczanie haluksów, począwszy od praktyk znanych z medycyny ludowej, jak wcieranie w stopę spirytusu czy masła, a na różnego rodzaju rzekomo cudownych wkładkach skończywszy. Jednakże naprawdę nie ma powodów, by obawiać się zabiegów operacyjnych na haluksach, tym bardziej, że właściwie nie ma żadnego innego sposobu na tę przypadłość, który byłby w stu procentach skuteczny.

Jak wygląda operacja? Czy jest bolesna?

dr J. Nerkowski: Właściwie istnieje kilka metod operowania haluksów, różniących się od siebie wielkością i kształtem nacięcia. Każdy z nich stosuje się w innej sytuacji, w zależności od stopnia deformacji palucha. Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości - w technice Scarf wykonuje się je w kształcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami. Operacja trwa 1-2 godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, stąd nie ma mowy o żadnym bólu przy operacji.

Czy zabieg ten po jakimś czasie trzeba ponawiać?

dr J. Nerkowski: W większości przypadków zabieg ten wykonuje się jednorazowo, przy odpowiedniej profilaktyce możemy założyć, że żadne nawroty nie powinny nastąpić.

Cennik